Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vánoční trhy Jindřichův Hradec – Průvodce, zámek, program

Jindřichův Hradec na jihu Čech je krásné historické město. V předvánočním čase se tady konají úžasné Vánoční trhy Jindřichův Hradec, které jsou známé široko daleko. Pojďte je poznat s námi. Očarují vás.

Jindřichův Hradec není nikterak velké město, je to sídlo okresního formátu s 21.000 stálými obyvateli. Přesto je to jedno z míst, které člověku utkví v paměti. Krásné historické město s velkým rybníkem Vajgar přímo v centru.

Náměstí na zámku Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec má bohatou historii sahající až do 9. století. V této době byl hranicí raného Přemyslovského státu, což je vlastně pravdou dodnes, protože hranice s Rakouskem je odtud vzdálená nějakých 12 kilometrů vzdušnou čarou.

Představení Vánoční trhy Jindřichův Hradec

Vánoční trhy Jindřichův Hradec patří k těm menším. Pravidelně se konají jenom po 1 víkend a to zpravidla kolem doby, kdy chodí čert a Mikuláš. Ostatně to není vůbec od věci v tak malém městě program koncentrovat do pouhých dvou dnů.

Zdejší trhy jsou krátké ale krásné

Kdy se konají Vánoční trhy Jindřichův Hradec

Vánoční trhy Jindřichův hradec mají trochu volnější program, než většina ostatních trhů. Spíše se jedná s sled mnoha různých vánočních akcí. První akcí je výstava Josef Böhm – 65 LET – Vánoční Hradec. Přelom je určitě sobota 26. listopadu 2022 – Rozsvěcení vánočního stromku proběhne od 18:00.

Krásnou akcí bude Advent v Krafferově zahradě o první adventní víkend (26.—27.11. od 10:00 do 16:30). Čekejte věnce, dekorace, drobné dárky, cukroví, teplý čaj a punč.

O druhý adventní víkend se rozbíhají Adventní dny na zámku (3.—4. 12. od 10:00 do 17:00). To už jsou velkolepé trhy se stánky se zbožím i dobrotami, řemeslné stánky a zároveň také stánky v centru města (náměstí Míru, Masarykovo náměstí, okolo fontány, pod kaštany, v Husových sadech – pěšina. Doprovodný program (hudební pásmo ZŠ a MŠ a EASY School) od 10:00 do 12:00 v sobotu a v neděli. Také bude chodit Mikuláš!

Třetí adventní víkend patří Muzeu fotografie a moderních obrazových médií (10.—11. 12. od 10:00 do 17:00). Opět stánky, jídlo a doprovodný program.

Čtvrtý adventní víkend je pro charitativní jarmark „Prasinky“ v Husových sadech.

Po celou dobu adventu pak bude probíhat velké množství koncertů, včetna 24. 12. od 22:00 Zpívané mše svatá – Vigilie Božího hodu vánočního.

Kde se konají trhy v Hradci?

Trhy se konají jako už tradičně v prostorách Masarykova náměstí a náměstí Míru, které spojuje výstavní Panská ulice. Důležitou zastávkou pak bývá také místní zámek, kde se také najde pár stánků a k tomu i doprovodný program. Jindřichův Hradec se velmi snaží trhy rozprostřít po městě a využít všech svých kulturních organizací.

Na co se těšit?

Na trzích na vás čeká asi 30 stánků, vánoční stromek a kulturní programem. Doprovodné koncerty se nejčastěji konají místním kulturním domě a nebo v kapli Nanebevzetí Panny Marie v minoritském klášteře.

Tradiční jesličky

Kde parkovat?

Kde nechat auto při návštěvě vánočních trhů v Jindřichově Hradci? Nejlepší je asi Parkoviště Balbínovo náměstí přímo v centru. To je zpoplatněno od pondělí do pátku 7 – 18 hod., a v sobotu od  7 – 12 hod. Cena je 30 minut 10 Kč, 1 hod. 40 Kč, další 40 Kč. Když bude obsazeno, zkuste větší parkoviště před zimním stadionem. To je zpoplatněno od pondělí do pátku 7 – 18 hod., a v sobotu od  7 – 12 hod., cena je nižší a to 30 minut 5 Kč, 1 hod. 10 Kč, další 15 Kč

Atmosféra trhů

Jaké jsou vánoční trhy v Jindřichově Hradci? Velmi povedené. Náměstí Míru se svými malými barevnými domečky se opravdu hodí pro pořádání podobné akce. Náměstí není nikterak veliké, což bohatě dohánění boční uličky, kde se člověk může snadno ztratit.

Zámek Jindřichův Hradec je 3. největší v republice

K rybníku Vajgar je to ostatně z náměstí Míru jenom asi 70 metrů. Kolem rybníka vede cyklostezka i naučná stezka, ale nejhezčí je stejně úsek asi 600 metrů bezprostředně vedle náměstí, který vede přímo podél vody. Škoda jenom, že rybník v prosinci takřka nikdy nezamrzá.

Nesmíme zapomenou ani na hezké vánoční dekorace všude okolo, které dávají celému městu opravdu slavnostní atmosféru.

Zámek Jindřichův Hradec

Zámek Jindřichův Hradec je třetím největším zámeckým komplexem v Česku. Není se tady čemu divit, že bývá tradiční součástí Vánočních trhů. Právě zde se koná tradiční historický jarmark. A i zámek si připravuje spousta akcí – například se otvírá černá kuchyně.

Setmělé vánoční ulice Jindřicháče

Kam jinam vyrazit na vánoční trhy?

Velké a zajímavé trhy se konají například v Českých Budějovicích. Pokud si troufáte na delší cestu můžete zkusit i vánoční trhy Brno a nebo dokonce ty ve Vídni.

Vánoční trhy Jindřichův Hradec závěr

Vánoční trhy Jindřichův Hradec patří mezi opravdu milé a krásné akce. Samotný Jindřicháč je krásné město, které toho může opravdu hodně nabídnout. Trhy v jeho kulisách bývají opravdu slavnostní a s hřejivou atmosférou. Pořadatelé byly velmi rozumní, když celé trhy daly na jediný víkend, aby nedrobily program. Návštěvu trhů vám rozhodně můžeme jenom doporučit!

Diskuze ke článku