Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Slepá mapa ČR – Vzory ke stažení zdarma

Slepá mapa ČR je pomůcka, kterou často používají učitelé v zeměpise. Může se ale hodit i na hraní her a vůbec je to užitečná pomůcka, jak se zdokonalit v poznávání vlastní země.

Přímo zde na této webové stránce jsme pro vás přichystali různé slepé mapy České republiky. Vy si je můžete pohodlně stáhnout a použít, jak uznáte za vhodné. Mapy si můžete vytisknout nebo dál používat v čistě digitální formě.

Slepé mapy ČR ke stažení

Základní slepá mapa České republiky s vyznačenými kraji.

Základní slepá mapa České republiky

3 slepé mapy v jednom – potřebujete jednoduchou mapu anebo alespoň členění na okresy. V této šabloně najdete rovnou 3 slepé mapy naší země.

3 slepé mapy v jednom

Slepá mapa okresů a měst – Všechny česká města a okresy na jedné mapě, ale bez popisků. Vašim úkolem je doplnit je.

Slepá mapa okresů a měst

Slepá mapa krajů a okresů ČR – Další zajímavá mapa, sice obsahuje popisky okresů, ale už ne přesné zakreslení měst.

Slepá mapa krajů a okresů ČR

Slepá mapa ČR se základními údaji – Pokud je na mapě zvýrazněno alespoň něco, tak se přeci jenom člověk lépe chytá. Na následující šabloně tedy naleznete alespoň ty základní věci.

Slepá mapa ČR – Vzory ke stažení zdarma

Slepá mapa řek a vodstva – Velmi zjednodušená mapa vodstava České republiky – samozřejmě bez popisků.

Slepá mapa řek a vodstva ČR

Slepá mapa ČR – A jakou potřebujete?

Samozřejmě existuje celá řada slepých map. Tady pro vás máme ukázku těch nejčastějších, nejoblíbenějších, na které se dají použít i naše šablony, které jsme vám nabídli ke stažení výše. Následující řádky tedy můžete brát i jako inspiraci na to, co zakreslovat.

Slepá mapa ČR pohoří – Zakreslujete hory a pohoří v Česku. Krkonoše zvládne asi každý, ale třeba téhlé Krušné hory nebo rozlehlou Šumavu – zvládnete to?

Slepá mapa vodstvo – Slouží k zakreslování veškerého vodstva. Obvykle je to velmi těžká slepá mapa, protože řeky se různě kroutí a rybníky a jezera u nás nejsou s výjimkou Lipna zas až tak velké.

Slepá mapa ČR řeky – Je vlastně obdobou slepé mapy vodstva – jenom zúženou na řeky.

Slepá mapa města – V Česku je obrovské množství měst a městeček. Jaké nejmenší dokážete do slepé mapy přesně zakreslit vy?

Slepá mapa ČR kraje – Zakreslit hranice krajů také není vůbec jednoduché. Už jenom protože máme samosprávné kraje (je jich 14) a územní kraje (kterých je 7).

K čemu použít slepou mapu?

  1. Pro trénink na hodiny zeměpisu.
  2. Na zapisování poznámek – například o ekonomické situaci v různých koutech naší země.
  3. Jen tak pro zábavu – třeba si na nástěnce poznamenávat místa, kde jste byli.
  4. Hry s přáteli – proč hrát jenom fotbal? Pojďte se pobavit nad tím, jak má každý úplně rozdílnou představu o své zemi.

Jak se pracuje se slepou mapou?

Učitel nebo jiné osoba vymyslí zadání, co se bude zakreslovat. Typicky se zakresluje 10 bodů z určité oblasti, jak jsme ostatně zmínili výše. Můžou to být města, řeky, hory a pohoří, vodní nádrže, ale třeba i hrady a zámky a jiné pamětihodnosti.

Výsledky se porovnávají s atlasem. Nejlepší je tady papír o nižší gramáži, aby byl dostatečně průhledný a umožnil tak srovnání s originálem.

Slepá mapa ČR samozřejmě není jedinou možností. Dále mohou existovat například slepé mapy Evropy, slepé mapy světa a jiné.

Víte, že…

Existují speciální pravítka s obrysem České republiky? Mají je v každém větším papírnictví a je to opravdu skvělá pomůcka, kterou můžete použít i ke kreslení slepých map. Odkaz na šablonku na Heureka.cz.

Slepá mapa ČR závěr

Snad vám všechny naše slepé mapy ČR přišly vhod, včetně návodů na možné použití. Pro někoho může být práce se slepou mapou noční můra, ale věřte, že to není tak hrozné. A hlavně na milimetr přesně je stejně nemožné se trefit o tom práce se slepou mapou rozhodně být ani nemá. Moudří učitelé to vědí.

Využijte tento článek nebo se případně podívejte na další zajímavé mapy, které jsme pro vás připravili.

Diskuze ke článku