Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Radhošť průvodce horou – Počasí, Radegast i webkamera

Moravská hora Radhošť se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a měří 1129 metrů nad mořem.

Jedná se o nejzápadnější vrcholek Radhošťské hornatiny a nabízí překrásné výhledy především na celé Beskydy, Valašsko a Jeseníky. Nejbližším větším městem od Radhoště je pak Rožnov pod Radhoštěm, který je od hory vzdálen šest kilometrů.

Krásný pohled na krajinu z Radhoště

Radhošť a pohanský bůh Radegast

Hora Radhošť byla odnepaměti spojována s pohanským uctíváním boha večerní oblohy Radegasta.

Podle dávné pověsti nechali jeho velkou modlu na vrcholu hory odstranit křesťanští misionáři Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu v devátém století pro Kristu prý na Radhošť zavítali.

Výlet zvládnou i aktivní senioři

Podzemní chodby pod Radhoštěm

Pod Radhoštěm je celá řada zajímavých podzemních chodeb, které podle starých legend ukrývají Radegastovu bájnou svatyni a cenné zbojnické poklady.

Podle písemných pramenů se nejčastěji píše o třech vstupech do podzemí – Cyrilce, Radochově studni a Volařce. Podzemní chodby v minulosti hojně využívali především místní pastevci. Stavěli si své praktické koliby přímo nad vchody do podzemí nebo v jejich bezprostřední blízkosti.

Nádherné chaty na vrcholu Pusteven

Stavby na Radhošti

Na vrcholu hory je několik pozoruhodných staveb, které stojí za pozornost.

  1. Předně je to pěkná dřevěná kaple sv. Cyrila a Metoděje, která je ověnčená krásnou kopulí byzantského typu a nádhernou střechou ze šindelů. Kaple je vůbec nejvyšší položenou kaplí na území České republiky.
  2. Dále je tu k vidění sousoší obou věrozvěstů a kříž. Sousoší věrozvěstů a kříž s krucifixem najdete před kaplí.
  3. Televizní vysílač, který slouží spíše k dokrývání televizního signálu.
  4. Informační tabule – právě tady končí červená „Cyrilometodějská stezka“

Jenom těch lidí je tady za krásného počasí opravdu hodně

Doporučujeme
Návštěvu nedalekého Horské=ho hotelu Radegast, kde se můžete občerstvit, posedět nebo vyzkoušet zajímavý Bosý chodníček. Z vrcholu je to sem jenom 300 metrů po hřebeni.

Výhledy do širokého okolí

Z holého vrcholu Radhoště i z turistické cesty od Pusteven je krásný výhled na celé beskydské panorama. Za krásného počasí uvidíte nejenom Moravskoslezské Beskydy, Javorníky, Vsetínské vrchy, ale i slovenskou Malou Fatru a Západní Tatry.

Socha pohanského boha Radegasta je symbolem hory Radhošť

Na severním svahu hory je pak od roku 1955 vyhlášena národní přírodní rezervace Radhošť, kde spatříte především buk lesní a javor klen.

Turistické cesty na Radhošť

Na Radhošť vede příjemná a nenáročná turistická cesta, která je dlouhá pouze 4 kilometry. Vede z Pusteven a významně zvyšuje komfort a pohodlí pěších návštěvníků, turistů a především rodičů s kočárky. Na Pustevny se pak dostanete snadno pomocí lanovky.

Turistické služby tady jsou kvalitní

Cesta je rovněž přizpůsobená seniorům či méně pohyblivým lidem na invalidním vozíku, případně cyklo turistům. Pohodová a lehká trasa vede kolem vyhlídkového altánu Cyrilka a nepřehlédnutelné sochy pohanského boha Radegasta po hřebeni radhošťského masívu.

A ještě jedna idylická fotka prázdné cesty na Radhošť

Webkamera Pustevny

Jak to aktuálně vypadá na Radhošti a na Pustevnách? Zjistěte to snadno pomocí webkamer, které jsou neustále online.

Doporučujeme
Přečtěte si také naše články lanovce na Pustevny a o Stezce v oblacích.

Radhošť závěr

Výlet na Radhošť je krásným rozšířením výletu na Pustevny, které jsou už tak zajímavé sami o sobě. Je to nenáročná procházka vhodná i pro starší ročníky. Vrchol Radhoště je roubovaný spoustu zajímavostmi a my vám tak jeho návštěvu můžeme od srdce jenom doporučit. Výhled z vrcholu za to opravdu stojí a je povznášející.

Diskuze ke článku