Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ostrov Kréta – Obsáhlý a velmi osobní průvodce

Kréta je největším ostrovem Řecka, včetně malých okolních ostrůvků má téměř 8.350 km2. Délka Kréty je 250 km, šířka Kréty je proměnlivá, pohybuje se od 12 km do 60 km. Nejužší je Kréta v místě Irapetry a nejširší je Kréta u Heraklionu.

Dovolená na Krétě

Kréta je ideálním místem pro skvělou dovolenou v Řecku. Ostrov Kréta jsou například kilometry nádherných pláží s nejčistší vodou v Evropě, mohutné horské masívy s hlubokými roklemi, malé ostrovy a mnoho pokladů z historie některé starší než 2.000 let. Každý si zde může naplnit představy o své nejkrásnější dovolené. Kréta je rozmanitá a krásná.

Kréta je nazývána šestým světadílem a navštívíte-li ji, uvidíte, že je jedinečná, a že je malým světem sama pro sebe.

Kréta je oblíbeným cílem českých turistů

Nejjižnější výspa Evropy

Ke Krétě patří malý ostrov Gavdos, který je nejjižnější pevninou Evropy, a který si dosud zachoval svůj panenský ráz. Snadno se na něj dostanete lodí z letoviska na jihu Kréty z Paleochory. Plavba trvá více jak 4 hodiny. Naleznete zde panenské pláže a velmi zajímavý skalní útvar zvaný Tripiti, který je zároveň nejjižnějším bodem Kréty, Řecka ale také Evropy.

Jeďte se podívat na tento pozoruhodný ostrov a prožijte zde svoji vysněnou dovolenou.

Na ostrově je mnoho památek

Jak vypadá Kréta?

Ostrov Kréta má nejen velmi úrodná údolí, ale také mohutná pohoří a náhorní planiny. Na západě je to pohoří Lefkas Ori, ve střední části pohoří Ida s nejvyšší horou ostrova Psiloritis vysokou 2.456 m nad mořem a na východě pohoří Lassithi a Sitia.

Jedna ze světoznámých pláží

Na Krétě je mnoho horských soutěsek a jeskyní, které přímo vybízejí návštěvníky k vycházkám do hor. Mnoho návštěvníků Kréty kombinuje pobyt v horách s pobytem u moře.

Některá přímořská letoviska na jihu Kréty jako např. Paleochora, Sougia, Agios Roumeli, Chora Sfakion a Plakias jsou ideálním místem, odkud se dají snadno provozovat vycházky do hor.

Na Krétě se stále najdou nádherné přírodní scenérie

Zajímavosti na ostrově

Bezesporu nejslavnější jeskyní na Krétě je Diova jeskyně (také Diktéjská jeskyně) na hoře Dikté. Zde ukryla Rheia právě narozeného syna Dia, aby jej skryla před svým manželem Krónem, který všechny Diovi sourozence pozřel, protože věštba pravila, že jej připraví o vládu nad světem. Diktéjská jeskyně se nalézá na náhorní plošině Lassithia, ve východní části Kréty.

Další významnou jeskyní na Krétě je Milátská jeskyně. Nalézá se poblíž vesnice Sísi (asi 6 km na východ od Málie) a uvidíte zde svatyni, kde spočívají ostatky obětí vražedného řádění Turků z roku 1823.

Zázemí pro turisty ja na Krétě opravdu hodně rozvinuté

Diova koza

V horských roklích Kréty se můžete setkat s divokou kozou bezoárovou. Kréťané ji nazývají kri kri. Kri kri je chráněná, má hnědou nápadnou srst a na rozích 3 proužky.

Abyste ji viděli, musíte se velmi pozorně dívat, protože její barvy dokonale splývají se skalními útesy roklí. Ráda stává na vysokých skalních balkónech a přitisknutá ke skále shlíží do údolí. Velmi obratně a mrštně se pohybuje a dostanete se i do velmi nepřístupných míst a na vysoké horské hřebeny Kréty.

Jeden z typických krétských přístavů

Města a vesničky na Krétě

Většina velkých měst je na severním pobřeží, kam také míří většina turistů. Důležitá města spojuje dálnice A90.

Vnitrozemí Kréty a vesničky v horských údolích žijí svým pomalých rytmem života. Jsou tak vzdálené životu ve městech a v rušných střediscích, které naleznete na severu Kréty. Zdrojem obživy stále zůstává zemědělství (olivy, rajčata, lilek, artyčoky, mandle, jedlé kaštany, med a chov ovcí a koz a další).

Úzké uličky v historických centrech jsou rájem turistů

Město Heraklion

Uprostřed ostrova na severním pobřeží naleznete hlavní město s mezinárodním letištěm. Žije zde na 175 tisíc obyvatel. Město má bohatou historii dlouhou přes 4 tisíce let a tak v něm samozřejmě naleznete mnoho památek. Hlavním městem ostrova se ale stal až v roce 1972.

památek si ve městě nenechte ujít: pevnost Rocca al Mare (dnes známá také jako Koules) u heráklionského přístavu, náměstí Plateia Venizelou se lví kašnou a fontánou, kostel svatého Tita a Archeologické muzeum Heráklion, kde je uložena většina nejzajímavějších památek z celého ostrova.

Řekové jsou hrdý národ

Město Chania

Chanie je metropole západní části Kréty. Dlouho dobu byla hlavní městem. Dnes má 54 tisíc obyvatel a je tak druhým největším městem na ostrově.

Chania má také mezinárodní letiště a zdejší oblast je turisticky velmi oblíbená. Samotné město zaujme krásným přístavem s dlouhou hrází, historickým jádrem i námořním muzeem.

Divoká Kréta

Město Rethymno

Nachází se na půli cesty mezi Chanii a Heraklionem. Je to větší město s 32 tisíci stálých obyvatel. Je třetím největším městem ostrova Kréta a také centrem stejnojmenné prefektury Rethymno.

Největší památky opět hledejte hlavně v centru. Benátská pevnost Fortezza vznikla v 16. století a stojí na vrcholu Paleokastro. Krásný je zdejší přístav.

Na Krétě se najdou rušná místa, stejně jako klidná zákoutí

Město Sitia

Menší městečko Sitia je důležitým centrem východní Kréty. Stranou hlavního ruchu. Ani dálnice sem nevede. Město má menší letiště. Trvale zde žije 18 tisíc obyvatel. Město je osídleno už od doby neolitu. Zdejší největší atrakcí je Vai – pláž a les (největší přírodní palmový les v Evropě).

Vesnice Chora Sfakion

Velmi zajímavou vesnicí jižní Kréty je Sfakiá, nyní nazývaná Chora Sfakion. Dostanete se tam z Paleochory lodí nebo nyní i autem. Ústí sem jedna z nejzajímavějších horských soutěsek Kréty Impros. Ještě donedávna byla vesnice odříznuta od okolního světa a vznikla zde velmi svébytná uzavřená komunita s typickou kulturou, kroji a dalšími tradicemi.

Stále ještě můžete vidět muže v tradičních oděvech ve vysokých kožených holínkách, typickou dřevěnou holí a háčkovanou černou čepičkou s malými bambulkami.

Pohoda na Krétě

Vesnice Loutro

Na jižní Krétě naleznete kouzelná přímořská letoviska a osady. Některé z nich nejsou přístupné jinak než lodí nebo pěšky. Nejmalebnější z nich je Loutro, modrobílá osada u modrozelené zátoky. Bílé zářivé domky s modrými okenicemi, bělostná pláž a barva vody ohromí každého, kdo vjíždí lodí do chráněné zátoky.

Vesnička Polyrinnia

Západně od Chanie leží starobylá Polyrinnia, další velké město antické Kréty, založené na místě, které vládne nad nížinou a zálivem města Kissamos. Najdete tam pozůstatky dórského osídlení této části ostrova, postrimské hradby, věže, základy a nejpozoruhodnější ze všeho je velkolepé opevnění akropole postavené v byzantském období. Za pozornost stojí i kostel 99 mučedníků z r. 1894.

Blízko Polyrinnie v Lousakies, kde se i poprvé zahrál a zatancoval krétský tanec Chaniotiko Syrto, se nachází národopisné muzeum.

Vesnička Aarchanes

Navštivte na ostrově Kréta vesničku Aarchanes, renovovanou evropskými fondy, které byla udělená cena – 2. nejlépe renovovaná obnovená vesnička v Evropě. Nachází se pod horou Iuktas, blízko Heraklionu. Jsou tam 4 archeologická naleziště, v jednom z nich je oplocená jáma, další 3 jsou v její blízkosti. V okolí se našlo i mnoho významných minojských nalezišť, vykopávek. Najdete tam i archeologické muzeum.

Soutěska Samaria

Kréta má nejdelší soutěsku v Evropě, která se jmenuje Samaria. Je 18 km dlouhá a ústí do vesničky Agia Roumeli, kterou spojuje s okolními vesnicemi lodní trajekt, který na západě končí v Paleochoře a směrem na východ v Chora Sfakion.

Pohoda na Krétě

Historie a památky Kréty

O Krétě se říká, že je kolébkou evropské civilizace. Teprve ve 20. století se podařilo odhalit archeologům velkolepé paláce mínójské kultury. Jejich dokonalost svědčí o vysoké kulturní úrovni tehdejších řemeslníků a obyvatel.

Strategická poloha Kréty vždy lákala cizí mocnosti a ty zanechávaly na Krétě své stopy. Římané ovládali ostrov až do roku 395, kdy se Římská říše rozdělila. Kréta připadla východořímské říši. S malou přestávkou byla Kréta byzantská až do pádu Konstantinopole (do roku 1204). Benátská nadvláda trvala až do roku 1669 a pozitivně poznamenala Krétu.

Palác Knossos, Festos, Malia a Zákru patří k nejpřitažlivějším cílům mínójské civilizace. Mnoho památek a artefaktů z těchto míst je umístěno v Archeologických muzeích v Heraklionu, v Chanii a v Rethimnu. Jednotlivé paláce si představíme blíže v následujících odstavcích.

Centrum jednoho z větších měst

Moderní historie Kréty

Dvě století trpěla Kréta pod tureckou nadvládou. Po celou dobu Kréťané kladli odpor. K osvobození však došlo až v roce 1898 a v roce 1913 se Kréta připojila k Řecku.

Zajímavou bitvou 2. světové války byla bitva o Krétu, která začala výsadkem tisíce německých výsadkářů dne 20.5.1941. Bitva trvala přes 10 dní a zahynulo při ní mnoho vojáků jak na straně Němců, tak i na straně spojenců.

Němci pozice uhájili a Britové i Řekové ustoupili do Lefkas Óri a za pomoci místních obyvatel část z nich byla evakuována z ostrova Kréta. 2. světová válka zuřila na Krétě až do roku 1945. Vojáci padlí v bitvě o Krétu jsou pochováni na válečném hřbitově zemí Commonwealthu 4 km na jih od Chanie.

Kréta je kolébkou evropské kultury

Palác Knossos

První palác Knossos na Krétě byl postaven již v roce 1.900 před naším letopočtem, byl zničen zemětřesením, ale v roce 1.700 před naším letopočtem byl obnoven. V centru paláce Knossos bylo rozlehlé nádvoří. Právě u něj se nachází nejvýznamnější budovy paláce: Trůnní sál, Královské síně, Procesní chodby a hlavní schodiště.

V paláci Knossos na Krétě se při vykopávkách našla nádoba na víno, která se používala při obřadech. Nádoba je vyrobena z hadce, má podobu býčí hlavy s očima z křišťálu a s čumákem z perleti. Je velmi krásná a stala se dalším symbolem Kréty. Můžete si ji prohlédnout v Archeologickém muzeu v Heraklionu.

Palác Knossos byl největším a nejhonosnějším palácem a samotný Knossos byl hlavním střediskem mínójské kultury. Údajně měl pře tisíc místností, měl kanalizační siť, splachování toalet, vydlážděná nádvoří a ulice. Pod palácem bylo bludiště, labyrint, kde byl uvězněn Minotaurus a který vybudoval věhlasný stavitel a umělec Daidalos.

Jsme na samém jihu Evropy - Všude je spousta květin

Legenda o Daidalovi a Ikarovi

Daidalos žil na Krétě, přímo v paláci Knóssos. Byl oblíbencem krále Mínoa a pracoval pro něho. Vystavěl pro něho labyrint pod palácem Knóssos, kde král Kréty Mínos ukryl syna své manželky Mínotaura.

Pro krále Mínoa se stal nepostradatelným a odmítl jej propustit ze svých služeb. Daidalos měl syna Ikara, se kterým se rozhodl uprchnout z Kréty. Sestrojil křídla, připevnil si je na ruce svoje i svého syna a vzlétl.

Ikaros byl opojen letem natolik, že se vznesl blíže ke slunci a roztavil se mu vosk, kterým byla křídla spojena a spadl do moře a utopil se. Daidalos dosáhl Sicílie a tam pracoval pro krále Kókala.

Růžová pláž

Legenda o Minotaurovi

Ostrov Kréta má mnoho zajímavých legend, například legenda o Minotaurovi patří mezi nejzajímavější. Mínotaurus byl netvor s lidským tělem a býčí hlavou, dokud jej nezabil hrdina Théseus.

Mínotaurus byl synem královny Pasifaé a otcem posvátný bílý býk, do kterého se královna zamilovala. Aby král Mínós skryl prohřešek své manželky, ukryl Minotaura v Labyrintu pod palácem, který dal pro něho postavit.

Do labyrinthu pro potěšení Minotaura pak posílal nejlepší dívky a chlapce, které posílal na Krétu athénský král Aigeus za to, že zabil Mínoovi syna.

Víte, že řeckému hrdinovi Theseovi, který přijel na Krétu zabít Minotaura, pomáhala dcera samotného krále Minoa, princezna Ariadne? Dala mu niť, podle které se orientoval, když hledal východ z Labyrinthu.

Zákoutí jako z katalogu

Palác Festos

Dalším velmi významných palácem Kréty byl Festos. Pokud jej navštívíte, budete ohromeni místem, kde byl vystavěn. Festos se rozprostírá na náhorní plošině v oblasti, která se nazývá Messára. Byl zbudován přibližně v letech 1.900 před naším letopočtem, byl však zničen zemětřesením a pak opětovně vybudován v letech 1.700 před naším letopočtem.

Nynější zbytky paláce Festos patří druhému paláci, který s největší pravděpodobností byl zničen přílivovou vlnou. Naleznete zde zbytky paláců, královské síně, obilnici, nádvoří z hledištěm, zbytky antického chrámu a další. Zajímavým nálezem je Disk z Faistu, který byl objeven v roce 1903.

Disk z Faistu – symbol Kréty

Disk z Faistu se stal významným symbolem Kréty. Je hliněný a má průměr 16 cm. Po obou stranách jej zdobí obrázkové písmo, které je uspořádané do spirály. Údajně se jedná o poselství a výzvu k obraně vlasti a domova před vpádem vetřelců. Je uložen v Archeologickém muzeu v Heraklionu.

Mapy ostrova Kréta – Velký výběr map ostrova zdarma

Palác Mália

Blízko turisticky velmi přetíženého turistického střediska Kréty jsou zbytky mínójského paláce Mália, které má shodné prvky jako ostatní mínójské paláce Kréty.

První palác byl postaven opět v roce 1.900 př.n.l., pak zničen a opět vystavěn. Opět zde můžete vidět zbytky královského paláce, lázní, nádvoří a svatyně.

V jedné svatyni je vytesaný na pilířích mínójský náboženský symbol, který se stal dalším významným symbolem Kréty. Jedná se dvojbřitou sekyru labrys, která se používala k obětním obřadům.

Ostrov Kréta má i moderní část

Palác Kato Zakros

Palác Kato Zakros stál v zátoce, která byla branou pro lodě, které připlouvali na Krétu z východu, z Kypru a Palestiny. Palác byl postaven už v roce 1600 před naším letopočtem a byl zničen zemětřesením v roce 1450 př.n.l. Protože ruiny po zemětřesení zůstaly nedotčené, zachovalo se zde mnoho předmětů, které můžete nyní vidět v Archeologickém muzeu v Heraklionu.

Nalezla se zde kromě jiného i nádherná nádoba z křišťálu (Archeologické muzeum v Heraklionu), dále kamenická dílna, pokladnice s rituálními nádobami, tabulky s lineárním písmem a řezbářská dílna, kde se pracovalo se slonovinou.

Nenápadný kostelík na Krétě

Další památky a zajímavosti

Památek je na Krétě opravdu hodně, ty z doby mykénské a před mykénské patří mezi nejzajímavější. Zmínili jsme jen ty nejznámější. Máme-li jmenovat některá další pozoruhodná místa, pak nesmíme zapomenout na Archanes, Dréros, Gurnia, Gortýna a Agia Triada.

Lissos ruiny

Velmi půvabnou památkou na jihu Kréty z doby římské je Lissos, kdysi živé středisko obchodu. Naleznete zde staré římské mozaiky a dvě křesťanské baziliky ze 13. století s freskami. Nedaleko je malá krásná pláž, kde se určitě rádi vykoupete. Pochod na Lissos trvá přes hodinu chůze krásnou horskou soutěskou z osady Sougia.

Pevnost Frangokastello

Na jižním pobřeží Kréty naleznete jednu z mnoha benátských pevností, pevnost Frangokastello. Mohutná pevnost stojí na rovině přímo u moře a chránila Krétu před nájezdem pirátů a odbojnou velmi zajímavou komunitou Sfakijců, kteří žijí dosud v této oblasti. Právě Sfakijci zasáhli do národně osvobozeneckých bojů proti Turkům, když dobyli pevnost Frangokastello plnou turecké posádky.

Pozici však neudrželi a v hrdinném boji podlehli obrovské turecké přesile. Padli do posledního muže a Turci je mrtvé zahrabali do písku. Podle legendy ještě nyní se hrdinní Sfakijci zjevují jako fata morgána osamělým poutníkům. Určitě stojí za to navštívit toto pozoruhodné místo a vykoupat se a pobýt na pláži, která je bezprostředně před pevností.

Benátčané a umění

V době Benátské republiky vzkvétal na ostrově Kréta umělecký a kulturní rozvoj. Byly zde zakládány umělecké školy. K jedné takové slavné umělecké malířské škole na Krétě patřil i Dominikos Theotokopulos, kterého zná celý svět jako malíře El Greco.

Rybárna v Plakiasu

V Plakiasu byla otevřena první rybárna s širokým výběrem všech darů moře, takže pokud jsou mezi Vámi milovníci ryb a rádi si je připravíte sami, už není třeba po ránu vyčkávat chladící vůz popojíždějící centrem, z jehož rozhlasu se ozývalo: “PSARI, PSARI, KALO PSARI” neboli: “RYBY, RYBY, DOBRÉ RYBY”.

Botanická zahrada na Krétě

Jenom 17 km od města Chania, na počáteční stopě překrásných Bílých hor, se nachází pohádkový botanický park plný barev a vůní stovek rozličných druhů květin, ovocných stromů a léčivých rostlin.

Z fauny se na Vás bude dívat několik druhů vzácných ptáků. Najdete tam i typickou krétskou kuchyň s kozubem, dřevěnou pecí s horkými kameny, kde si kromě jiného můžete vychutnat i jídla speciální zdravé výživy.

Kréta je jedinečné místo na této planetě

Indiáni v Heraklionu

Do hlavního města ostrova, Heraklionu, přijela skupinka Indiánů z Peru. Usídlili se, jako každoročně, na náměstí Svobody (Platia Eleftherias) a každý večer hrají jak autentickou hudbu ze svojí země, tak i modernější latinskou, jako je velice populární nový latinsko-americký směr Raggaeton.

Jsou tak oblíbení, že každý večer se díky nim zaplní všechny okolní kavárny a dokonce i Řekové naslouchají jejich hudbě. Tuto hudbu u nich můžete rovněž zakoupit na CD. K prodeji mají i různé korálky a kultovní indiánské předměty.

Zázračná bylina Diktamos

Zázračná bylinka Diktamos, která je pojmenovaná podle hory Dikti, roste na ostrově Kréta v blízkém okolí letoviska Paleochora či v soutěsce Samaria. Vývar z této rostliny je považován za účinný lék pro poruchy menstruace a proti nemocem ledvin, střev apod.

Říká se, že pokud bylo divoké zvíře zasaženo šípem lovce a sežralo při tom tuto rostlinu, tak ostří šípu odpadlo z jeho těla. Její zázračné vlastnosti popisují ve svých dílech i Homér, Aristoteles či Euripides. Dá se na Krétě najít nebo koupit v supermarketech.

Noční obloha na Krétě v létě

Kréta, ostrov bohů, oplývá svojí krásou nejen přes den, ale své kouzlo má v létě i jeho noční obloha zaplněná množstvím jasně viditelných, třpytících se i padajících hvězd, které vám možná splní i nějaké tajné letní přání. Různé tváře měsíce a mléčná dráha ve vás zanechají pohádkový dojem.

Kréta závěrečné shrnutí

Ostrov Kréta je úžasný ostrov. Neuvěřitelně krásný a rozmanitý. Je opravdu obrovský. Za jednu dovolenou ho určitě poznat nestihnete, pravděpodobně ani za měsíc. Ale možná o to lákavější je vydávat se sem zas a znovu. Pokaždé na jiné místo. Kréta je pro nás Čechy jedním z nejnavštěvovanějších míst na světě a je to dobře. Snad jste s z našeho obsáhlého textu pochopili, že i my jsme si ji zamilovali!

Diskuze ke článku