Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Milešovka (837 m n. m.) – výlet, webkamera, mapa

Milešovka je majestátná hora viditelná z daleka. Aby také ne, když je to nejvyšší hora Českého středohoří. Vrchol Milešovky leží 836,5 metrů nad mořem a nachází se na něm známá meteorologická stanice s rozhlednou a chatou s restaurací.

Milešovka je jednou z nejznámějších českých hor. Je to krásný cíl výletu, který nabídne úžasné výhledy do daleka a procházku krásnou přírodou. Kolem hory se nachází přírodní rezervace o rozloze 51,3 hektarů, která byla zřízena už v roce 1951. Většina vaší cesty tedy povede lesem.

Jméno hory

Milešovka se jmenuje podle malé vesnice Milešov, která leží na jejím jižním úpatí. Je to malá obec s pouhými 326 obyvateli. V obci je hezký zámek, který je ale nepřístupný (domov důchodců).

Výhled z Milešovky

5 důdovů proč na Milešovku

  1. Krásná procházka listnatými lesy
  2. Velký výběr tras
  3. Okolí plné zajímavostí
  4. Občerstvení a rozhledna na vrcholu
  5. Výhledy do všech světových stran a opravdu daleko, nádherné panoramata

Kudy na Milešovku?

Milešovka se nachází v okresu Litoměřice. Mnohem blíže je to k ní ale z Teplic (18 km) a Ústí nad Labem (21,4 km).

Milešovka se nachází velmi blízko dálnice D8 (asi 5 kilometrů), ze které je také krásně vidět. Pokud tedy pojedete po dálnici, tak stačí sjet na Velemín a hned druhá vesnice je Milešov. Z centra Prahy je to 74 kilometrů, což je většinou méně než hodina jízdy.

[note note_color=“#ffff99″]

Zajímavost o počasí

Počasí na Milešovce je pověstné svou divokostí a proměnlivostí. Milešovka je dokonce považována za největrnější horu Česka, bezvětří je tu jen osm dní v roce.[/note]

Výstup na Milešovku, trasy

Při výstupu se nabízí v podstatě 4 trasy:

  • Z Milešova (2,8 km – 42 minut chůze) po červeném značení (Kostomlatský hradní okruh)
  • Z Velemína (4,8 km – 72 minut chůze) po modré, trasa vede z poloviny přes pole
  • Z Černčice (2,1 km – 32 minut chůze) po modré, suverénně největší krpál
  • Z Bílky (2,1 km – 32 minut chůze) po červeném značení (Kostomlatský hradní okruh)

Která trasa je nejlepší? Podle mě ta nejklasičtější z Milešova. Pokud máte více času a oceníte méně prudké stoupání, tak volte trasu z Velemína.

Milešově je velké parkoviště na konci obce na úpatí hory. Toto parkoviště je zdarma a hned vedle je i hezké dětské hřiště. Parkoviště má i obec Bílka na druhé straně hory. To je ale placené – 50 Kč a nachází se na druhé straně obce, než je cesta na vrchol.

Milešovka mapa

[note note_color=“#ffff99″]

Zajímavost o lanovce

Na Milešovku vede lanovka! Ta vám však cestu nezkrátí, protože se jedná pouze o nákladní lanovku, kterou slouží k zásobování meteorologické stanice a restaurace na vrcholu.[/note]

Zážitky z výletu na Milešovku

Na Milešovku jsem naposledy vylezl na jaře 2020. Šli jsme z obce Bílka, což je asi jedna z nejkratších cest. Právě odtud vede lanovka, která se ale používá pouze pro dopravu nákladu. Parkoviště je ještě před samotnou obcí Bílka, ve které jinak končí silnice. Je to krásně opravená osada s výstavní kapličkou uprostřed. Dnes v obci asi budou převládat hlavně chataři.

Cesta ostře stoupá a je lemovaná nádhernou krajinou. Na začátku jsme si užili ještě trochu výhledů do polí a na originální moderní boží muka. Pak už člověk jde lesy. Je tu hodně bříz a dubů. Za slunečného počasí to tu hraje všemi barvami. Stoupání je ostré a po společné cestě (modrá, červená) už chodí i poměrně dost lidí. Za chvíli jsme na vrcholu.

Je odtud nezapomenutelný výhled, jenom škoda, že Litoměřice a Lovosice jsou převážně skované za kopcem. Také meteorologická stanice je zajímavou dominantou, jenom by možná nemusela být tak masivně oplocená.

Dolů jsme se vydali po úplně jiné stezce, která ani nebyla značená. To už jsme nepotkali ani živáčka a tu nádhernou túru si opravdu užili. Na úpatí jsme se dostali do krásného sadu, který nám nabídl zajímavé pohledy do nejbližší krajiny. Výlet na Milešovku jsme si opravdu maximálně užili.

Milešovka webkamera

Na vrcholu Milešovky se nachází i webkamera, která poskytují živé záběry přímo z místa. Tuto webkameru na Milešovce provozuje ČHMÚ (Český hydometerologický ústav). Z webkamery je opravdu krásný pohled. Díky kameře se navíc můžete předem informovat o počasí na vrcholu, což je u větrné Milešovky opravdu neocenitelná informace.

Záběry z kamery: http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/prohlizec.html?cam=milesovka

Rozhledna Milešovka

Rozhledna je součástí meteorologické stanice a tvoří ji romantická věžička s cimbuřím. Postavena byla v roce 1905 a je vysoká 19 metrů.

Rozhledna dlouho neměla žádnou pevně danou otevírací dobu. Teď by to mělo být od března do října 10:30 – 17:00 h a od listopadu do února 11:30 – 17:00 h. Základní vstupné je 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 15 let zdarma.

Vrchol hory je v poslední době pravidelně prořezávána a čištěn od náletových dřevin, aby z něj byl výhled do všech směrů. Opravdu je to nádherný pohled.

Výhled z rozhledny a Milešovky

A co je z Milešovky vidět? Prakticky celé České středohoří s mnoha hrady a zříceninami, velká města jako Teplice, část Ústí nebo Lovosice. Krušné hory, Říp, Doupovské hory, za dobré viditelnosti Ještěd v Jizerských horách. Za opravdu dobrého počasí se vynořují i další dominanty jako například Sněžka a vrcholky Krkonoš, Bezděz, Brdy. Opravdu výjimečně dohlédnete až na Šumavu.

Milešovka nabízí opravdu dechberoucí výhledy. Nahoře u stánku je navíc velmi příjemné posezení, které pojme i mnoho desítek turistů najednou.

Závěr

Hora Milešovka je divoká ale krásná hora, která si doslova říká o výlet. Je to krásné a oblíbené turistické místo. Užijete si procházkou krásnou přírodou, úžasné výhledy do krajiny a na hoře třeba i rozhlednu a občerstvení. V okolí je spousta dalších zajímavostí, takže výlet do těchto končin uspokojí i náročnější cestovatele, kteří toho chtějí vidět opravdu hodně. Milešovka je perfektně dostupná autem zejména po dálnici D8 na Ústí nade Labem.

Další informace

Diskuze ke článku