Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Meteocentrum – Skvělé předpovědi počasí a naše tajné tipy

Meteocentrum je jeden z největších ryze českých webů s předpověďmi počasí. Nachází se na adrese Meteocentrum.cz a funguje už března 2007. Předpovědi počasí jsou k dispozici pro celé Česko i Evropu. Meteocentrum nabízí různé druhy předpovědí včetně meteogramů, radarových snímků, biopředpovědí a dalších.

Jakou oblast Meteocentrum pokrývá

Meteocentrum se zaměřuje především na Českou republiku, kterou má pokrytou opravdu důkladně. Tady se můžete kouknout na seznam míst, pro které je sestavována předpověď a ten je opravdu bohatý od Aše až po Zlín. Stovky různých míst po celém Česku – v městech i jednotlivé městské části a obvody.

Další oblastí je Evropa. Na Meteocentru najdete předpovědi prakticky pro celý evropský kontinent. Navigace po těchto místech je trochu složitější a můžeme vám jenom doporučit využít vyhledávání na stránce. Každopádně striktní geografické členění se zde moc nedodržuje, a tak jsou k dispozici předpovědi pro mnohem více zemí, než jenom pro Evropu. Například Tunisko, Egypt, Maroko, Libye, Libanon a podobně. Raritou jsou pak exotické Seychelly.

V čem je Meteocentrum unikátní?

Především v tom, že do svých předpovědí zahrnuje i data i z meteostanic, která jsou velmi přesná. A to včetně těch soukromých. Dokonce i vy se můžete zapojit a dostávat ty nejlepší předpovědi a samozřejmě tím také přispět ostatním uživatelům.

Jaké tipy předpovědí Meteocentrum nabízí

Meteocentrum.cz nabízí hned několik různých druhů předpovědí. Pojďme si je názorně představit a ukázat, jak fungují i s našim vysvětlujícím komentářem.

1. Předpověď počasí Česká republika

Základní jednoduchá předpověď počasí pro celé Česko, která se zobrazuje přímo na homepage webu. Vidíte aktuální počasí pro daný den. Vy si můžete kliknout na mapu pro detailnější předpověď pro dané místo anebo si překliknout na karty dalších dnů.

Nechybí stručná textová předpověď, rekordy a zajímavé svátky a pranostiky pro daný den.

Podrobná předpověď počasí Česká republika

Předpověď počasí pro další dny je rovněž na mapě. Všechno si ale můžete zobrazit i v tabulkách a obsahuje obsáhlejší komentář profesionálního meteorologa. Skvělý je i detailní pohled po jednotlivých hodinách. Tím už se dostáváme do „podrobné předpovědi počasí“ – jakékoliv místo v ČR si můžete projít hezky hodinu po hodině.

Předpověď Meteocentrum na další dny

2 Dlouhodobá předpověď počasí

Dlouhodobá předpověď v podání Meteocentra je vždy na 14 dní dopředu. Jednoduše organizovaná do dvou týdnů. Přesná data jsou ale jenom na první týden a procentu udává i jejich přesnost. Na první pohled není kam jít, ale z následující obrazovky se můžete snadno přepnout na „předpověď po hodinách“ právě na celý týden anebo se kouknout na grafy dlouhodobých výhledů, které ale občas nefungují.

Dlouhodobá předpověď počasí

3 Meteogram

Meteogram je velmi hezký a názorný způsob předpovědi počasí, který se v dnešní době velmi prosazuje. Spočívá v zobrazení základních meteorologických údajů na velmi hezkém grafů.

Meteogram ukazuje předpověď počasí na 2 dny dopředu. Vidíme na něm časovou osu (x) a osu teplot (y). Krásně je vidět je se v průběhu dne mění. K časům je přiřazen i obrázky, jaká bude obloha (oblačnost vs. sluníčko), jaký bude foukat vítr a samozřejmě jaké se očekávají dešťové srážky.

Meteocentrum má velmi přehledný meteogram

Meteogramy se v poslední době hodně prosazují, ale ten od Meteocentra vyniká svou přehledností a názorností.

4. Bio předpověď a ovzduší

Další velmi užitečná předpověď zejména pro velká města nebo pro lidi s nějakým zdravotním problémem. Právě těm se určitě vyplatí nejvíce sledovat kvalitu ovzduší BIO předpověď stupně zátěže.

Speciální služba - Znečištění ovzduší

5 Scénáře předpovědí – Srovnání meteorologických modelů

Extrémně zajímavá kategorie, která nemá na českých meteoserverech obdoby. Samotné Meteocentrum se chlubí, že je jediný web u nás, která toto nabízí. Jde o to, že každá předpověď je postavená na složitých matematických modelech, které se ale samozřejmě liší ve svých výstupech. Někdy více, někdy méně, každý si musí udělat vlastní názor na to, který model je nejlepší. Toto je velmi zajímavé srovnání – meteorologických modelů, které vám s tím třeba může pomoci.

Scénáře předpovědí - Srovnání meteorologických modelů

Rararové snímky aktuálního počasí

Radar přináší velmi přesné předpovědi, protože je na něm krásně vidět přesun mraků a srážek po obloze. V následující hodině si tak můžete být téměř jistí tím, co bude za počasí. Pozitiní je, že na rozdíl od jiných služeb, se v Meteocentru můžete podívat na libovolné radarové snímky i dlouho do minulosti.

Družicové snímky Meteocentrum

Kromě radaru jsou k dispozici i aktuální smínky z družice v několika různých podobách. Kromě snímku ve viditelném spektru – prostě obyčejný pohled na planetu z vesmíru tady jsou ještě infračervené snímky, srážky v Evropě, pohled na celou polokouli nebo detail ČR.

Aktuální počasí z meteostanic

Další zajímavá mapa, která je vytvářena na základě těch nejaktuálnějších dat z meteostanic po celé České republice. Jednoduše si je může proklikat a podívat se právě na tu ve vaší největší blízkosti.

Informace na profilech jednotlivých meteostanic jsou opravdu velmi detailní. Podrobně a v grafech si můžete zobrazit – teploty, srážky, vítr nebo tlak. Podrobně je určena i poloha každé stanice a neuvěřitelně zajímavé jsou samozřejmě i rekordy.

Předpovědní model – Česko

Předpovědní mapy, které využívají jiný meteorologický model a tak dávají zase trochu jiný alternativní výstup. Samo Meteocentrum říká, že výsledky tohoto modelu se nemusí shodovat s jinými předpověďmi na jejich webu.

Předpovědní model – Evropa

V podstatě to samé, co předchozí – alternativní předpovědní mapa, která ale tentokrát ukazuje celou oblast Evropy.

Předpovědi počasí u nás

Velmi pečlivě pro vás zpracováváme předpovědi počasí i přímo u nás na webu. Vybíráme ty nejzajímavější místa v Česku i ve světě. Máme pro vás aktuální předpovědi počasí na 7 dní, ale k tomu se snažíme poskytnout i dlouhodobý kontext se zajímavými grafy na celý rok.

Speciální předpovědi

Předpověď počasí pro zahrádkáře (odkaz na web Meteocentrum) – Velice zajímavá předpověď sestavovaná meteorologem, který se v komentáři dívá na dlouhodobý výhled počasí ve vztahu k zahrádkaření. Pro každého, kdo rád tráví čas mezi záhonky venku je to opravdu neocenitelný pomocník.

Znečištění ovzduší (odkaz Meteocentrum)- Zajímavá mapa, která ukazuje aktuální situace znečištění vzduchu v České republice. Meteorologické údaje a údaje znečištění s tím samozřejmě úzce souvisí.

Webkamery (odkaz Meteocentrum) – Člověk může vidět tisíce předpovědí, ale nic ho nepřesvědčí více, než vlastní oči. Vědí to i v Meteocentru a proto pro nás připravili stránku s mapou mnoha desítek webkamer po celém Česku.

Obrázky z webkamer jsou vidět okamžitě po najetí a vy si je můžete pohodlně zvětšit. Paradoxem trochu je, že zdroj webkamer webcams.travel koupil konkurenční meteoweb windy.com. Webkamery jsou obzvláště užitečné, pokud se chcete podívat na místo, kam se právě chystáte vydat (typicky na výlet, pracovní cestu nebo třeba na lyže).

Sněhové zpravodajství v Česku (odkaz na Meteocentrum)- Velmi podrobné sněhové mapy pro Českou republiku. Hezké grafické zpracování jednotlivých letovisek.

Sněhové zpravodajství v Evropě (odkaz na Meteocentrum) – To samé jenom pro všechny velká Alpská střediska v Rakousku, Itálii, Švýcarsku, Německu, Francii a Slovinsku.

Podmínky pro běžkaře (odkaz na Meteocentrum) – Nezapomíná se ani na milovníky bílé stopy. Na speciální stránce se běžkaři mohou dozvědět více o upravenosti běžkařských tras. Díky tomu se tak mohou své zábavě věnovat ještě více.

Teploty moří (odkaz na Meteoentru)– jednoduchá předpověď pro všechny nejbližší moře, které by vás mohly zajímat. Najdete tu Středozemní moře, Jaderské moře, Černé moře Baltské moře, Severní moře a také Atlantik.

Hledáte podrobnější předpovědi?
Máme pro vás celou rubriku o počasí s články, které přímo obsahují předpovědi. A nebo také text o Meteocentru Praha, kde poradíme, jak pracovat s předpověďmi pro hlavní město.

Další služby

Aktuality Meteocentrum

Neboli magazín webu Meteocentrum, který pitvá počasí z různých úhlů pohledu. Hlavními rubrikami jsou:

  1. Průběh počasí – Analytická rubrika, které rozebírá minulé a budoucí počasí více do podrobna a samozřejmě se zasvěceným komentářem.
  2. Extrémní počasí – hurikány, tornáda, extrémní zimy i horka. To všechno nás hodně zajímá, a proto tomu na Meteocentru věnovali samostatnou rubriku.
  3. Meteorologie a klimatologie – Rubrika zaměřená spíše na odborníky a dění v těchto zajímavých vědeckých oborech, které se ale dotýkají každého z nás.
  4. Počasí a zdraví – Vliv počasí na lidské zdraví. Nejde jenom o znečištění, ale třeba i praktické rady jak čelit zimě nebo horku. Nebo třeba i další věděcké poznatky, které by vás ani nenapadly.
  5. Počasí a zahrada – Aneb vliv počasí na přírodu. Je to vlastně to samé co „počasí pro zahrádkáře,“ které jsme zmínili už výše.

Další sousivející obsah se skrývá pod jednou velkou záložkou jménem zajímavosti. Je tam toho mnohem více, než by se mohlo zdát. Opět rozděleno do několika podkapitol.

  1. Encyklopedie počasí – Vzdělávací články na téma co je to atmosféra a jak funguje počasí. Je tu asi 20 článků, které rozebírají vše podstatné.
  2. Globální oteplování – Asi 30 článků, které nezaujatě rozebírá tento fenomén, který je jednou z hlavních současných výzev lidstva.
  3. Fotogalerie – Fotky různých meteorogických fenoménů, abyste si je dovedli lépe představit. Snímky námrazy i různých typů mraků.
  4. Archiv počasí – Počasí v minulosti v přehledných grafech.
  5. Pranostiky – Přehledně vypsané pranostiky po jednotlivých měsících.

Meteocentrum služby

Služeb v oblasti nabízení informací o počasí má Meteocentrum hned několik. Nabízí je jednotlivcům, ale i dalším firmám. Tady si je představíme blíže.

Meteocentrum Aplikace

Meteocentrum nabízí vlastní aplikaci s počasím na Android, iPhone nebo iPad. Například na Google play má aplikace aktuálně hodnocení 3,3 – většina recenzentů, aplikaci vytýká její jednoduchost, což ale rozhodně nemusí být pro všechny na překážku.

Na mobil v SMS a MMS

Pro majitele hloupých telefonů může být velmi zajímavá možnost nechat si posílat předpověď počasí v SMS nebo MMS.

1. Na email

Meteocentrum má i svou vlastní emailingovou službu, která pravidelně každé ráno posílá novou předpověď. Šablona z předpovědí opravdu hezká a responzivní, takže se v pořádku zobrazí i na mobilu. A skvělá je ještě jedna vychytávka – v emailu vám rovnou přijde i doporučení s obrázkem, co si máte obléci na sebe. Samozřejmostí je nastavení cílení pro konkrétní kraj.

2. Počasí na web

Widgety pro váš web s aktuálními předpověďmi počasí. Hodí se především na různé cestovatelské blogy, weby památek a zajímavostí a nebo všeobecné portály.

3. Nabídka Meteostanic

Kvalitní poloprofesionální stanice, které si můžete zakoupit a nainstalovat u sebe doma. Může tak přispět ostatním ke kvalitní předpovědi a vy dostanete úplně nové možnosti.

Návštěvnost Meteocentra

Meteocentrum patří k nejnavštěvovanějším webům na českém internetu. Je dokonce tak velký, že je nezávisle monitorovaný na Netmonitor.cz, každý se tam může přesvědčit v nezávislém monitorování, jakou má návštěvnost. Například v lednu 2019 činila návštěvnost: 172 294 reálných uživatelů, 660 701 návštěv a 1 401 062 zobrazení. Lidé na webu Metaocentra jenom v tomto jednom měsíci strávili čas rovný 1 roku 133 dnech.

Zajímavá je sezónnost, protože nejvíce lidí chodí na Meteocentrum v průběhu léta, což zcela jistě souvisí s tím, že v létě se nejvíc cestuje.

Měsíc Návštěv Měsíc Návštěv
Leden 2019 960 148 Červenec 2019 2 200 477
Únor 2019 838 862 Srpen 2019 1 988 078
Březen 2019 1 129 671 Září 2019 1 362 538
Duben 2019 1 337 004 Říjen 2019 1 019 213
Květen 2019 2 031 584 Listopad 2019 799 650
Červen 2019 2 089 166 Prosinec 2019 660 701

Provozovatel

Provozovatel Meteocentra je firma IFYS, spol. s r.o. se sídlem v Praze. Konkrétně na adrese Karla Engliše 3221/2, Smíchov, 150 00 Praha 5. Firma byla založena 18. července 2006 a podle všeho se jedná o menší společnost, která nemá žádné jiné větší veřejné aktivity.

Meteocentrum závěr

Meteocentrum.cz je bezesporu jeden z nejlepších webů českých s předpověďmi počasí. Je tady vidět, že ke spoustě věcí zaujímají vlastní přístup a mají vlastní vývoj. A díky tomu můžou nabídnout spoustu zajímavých funkcí.

Mnoho z těchto funkcí je dokonce unikátní jako například srovnání různých meteorologických modelů, opravdu přehledné meteogramy nebo obsáhlý a aktuální magazín.

Předpovědi počasí Meteocentrum vám tak můžeme jenom doporučit a pevně věříme, že se nám podařilo tuto zajímavou službu vám představit a více přiblížit.

Diskuze ke článku